Оцінка чисельності й територіального поширення рідкісних птахів

Оцінка чисельності й територіального поширення рідкісних птахів

Птахи є найбільш чисельною групою хребетних, що мешкають у Чорнобильській зоні відчуження. Тим не менш серед них є чимало таких, що зазнали серйозних втрат внаслідок переслідування з боку людини, неспокою та знищення умов існування.

Особливо це стосується великих та хижих птахів. Тривала відсутність людини на більшій частині зони відчуження повинна сприяти збільшенню їхньої чисельності, але мало відомо, чи це відбувається.

Пошук гнізд і гніздових ділянок червонокнижних птахів завжди був пріоритетом при оцінці природоохоронного значення окремих ділянок: якщо птахи обирають таку ділянку для гніздування, значить вона відповідає їхнім біологічним потребам, а тому має особливо охоронятися.

У минулому фахівці Чорнобильського центру з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів і радіоекології провадили такі дослідження у південних, центральних і західних частинах зони відчуження, а у 2018 р. поширили їх і на лівобережжя р. Прип’ять. Роботи провадяться спільно з фахівцями Українського центру досліджень хижих птахів (С. В. Домашевський, Г. П. Гера). Вони включають пошук гнізд під час піших обходів лісових і болотних угідь, візуальні спостереження, опис природних умов. Крім того, методом аудіо-провокації виявляються місця мешкання сов. Основні піші обстеження було проведено у січні-березні, коли на деревах немає листя, а водоймища вкрито кригою. Було виявлено гнізда, які можуть належати великому або малому підорликам, орлану-білохвосту, чорним лелекам та іншим великим птахам. Також було виявлено кілька місць мешкання сичика-горобця. У наступні місяці виявлені гнізда будуть перевірені з метою визначення господаря та оцінки успішності гніздування.