Київський офіс Чорнобильського заповідника/Kyiv Division of the Chornobyl Biosphere Reserve

Відкриття київського представництва Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника

5 червня 2018 року в Києві відкрилося представництво Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника

Київський офіс відкрито/Kuiv Division is opened
Відкриття Київського офісу заповідника

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник – найбільший заповідник України, який знаходиться на території Поліського та Іванківського районів Київської обл. Це єдиний в Україні заповідник, розташований на території, забрудненій радіонуклідами. Площа заповідника становить 226964,7 га.

Заповідник засновано у 2016 році, він відноситься до сфери управління Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) і функціонує за підтримки Глобального екологічного фонду UNEP (UNEP-GEF).

Головний офіс заповідника знаходиться в м. Іванків Київської обл. За словами в. о. директора заповідника Тараса Мельничука, відкриття офісу в столиці забезпечить підвищення ефективності інформаційно-просвітницької роботи, оскільки одним із найважливіших завдань заповідника є надання громадськості достовірної інформації про те, що відбувається в Чорнобильській зоні відчуження. З цією метою активно працює сайт заповідника, сторінки у соцмережах, організуються прес-тури, провадиться еколого-просвітницька робота серед шкільної молоді.

Дослідження у ЧЗВ/Researches in the ChEZ
Вчені у Чорнобильській зоні відчуження

Частина співробітників заповідника буде працювати безпосередньо на його території в зоні відчуження (персонал служби охорони території, єгеря, вчені, які виконують польові дослідження і т. д.), а наукові та керівні співробітники будуть працювати в Іванківському та Київському офісах.

Чорнобильська зона відчуження, значну частину території якої займає заповідник, характеризується вісьмома типами ландшафтів, великою кількістю водно-болотних і лучних угідь, близько 30-ма типами лісорослинних умов, 23-ма суходільними і 7-ма водними фітокомплексами, 12-ма суходільними і 8-ма водними зоокомплексами.

Основна частина заповідника розташована в межиріччі рік Прип’ять та Уж, на його території є велика кількість дрібних річок, невеликих озер льодовикового походження. 55% території вкрито лісами. Регіон перетинають великі міграційні шляхи птахів. Головний фактор створення майже заповідного режиму на території ЧЗВ – відсутність протягом десятиріч антропогенного фактору.

Флора заповідника:

Вищих судинних рослин – 1228 видів, з них плаунів – 5 видів, хвощів – 6, папоротників – 13, шпилькових – 7, однодольних – 269, дводольних – 928. До Червоної книги України занесено 60 видів судинних рослин, до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи – 21. Серед рідкісних – сон лучний, підсніжник звичайний, рябчик шаховий, плаун літній, цар-зілля високе, білоцвіт весняний, півник сибірський, верба мирзинолиста та ін.

Фауна заповідника:

Всього зареєстровано хребетних тварин – 339 видів, з них риб − 60, амфібій − 12, рептилій − 7, птахів − 202, ссавців − 58. До Червоної книги України занесено 65 видів, серед рідкісних – мінога українська, мідянка звичайна, скопа, лунь степовий, тетерук, лелека чорний, орлан-білохвіст, широковух європейський, ведмідь бурий, рись, видра, кінь Пржевальського, зубр та ін.