Руда вечірниця – самий звичайний вид кажанів регіону

Дослідження кажанів Чорнобильської зони відчуження

Дослідження кажанів Чорнобильської зони відчуження

Рукокрилі (кажани) є вразливою групою тварин та у повному обсязі входять до Червоної книги України (2009). Знання щодо їхнього видового розмаїття, відносної чисельності, територіального розподілу та статусу допоможуть у розвитку природоохоронної справи нещодавно створеного Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.

У липні 2018 року фахівці Чорнобильського центру з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології та представники Центру реабілітації рукокрилих «Фельдман Екопарку» (Влащенко А. С., Головченко О. М., Ковальов В. В., Парфілов О. О., Тимофєєва О. В., Товстуха І. А.) провели роботи з дослідження фауни рукокрилих лівобережної частини зони відчуження.  Увагу до лівобережжя продиктовано браком даних у порівнянні з іншими ділянками зони відчуження.

Під час польових експедицій кажанів ловили спеціальними хіроптерологічними павутинними тенетами, описували, кільцювали й відпускали на ділянках відлову. Додатково за допомогою аудіорекордерів, що працюють в ультразвуковому діапазоні (сонгметрів), провадили щоденний запис вокалізації для подальшої ідентифікації видового складу, оцінки відносної чисельності та опису добових і сезонних змін у поведінці кажанів. З-поміж виловлених 9-ти видів особливої уваги вартий факт чергової реєстрації широковуха європейського, рідкісного кажана з високою охоронною категорією (за Європейським червоним списком). Крім того, аудіорекордери неодноразово фіксували появу велетенської вечірниці, найбільшого і теж дуже рідкісного кажана Європи.

Отже, за результатами досліджень лівобережжя Чорнобильської зони відчуження характеризується великою кількістю урочищ, де мешкає і розмножується багато кажанів, у тому числі й види з високим охоронним статусом у Європі.